Vymenili ste staré okná za nové – či už plastové, hliníkové alebo drevené eurookná a namiesto dobrého pocitu bojujete s plesňami na stenách a neustále utierate vodu z okien? Prečítajte si názor dodávateľa a servisného technika okien prečo je to tak a či sa s tým dá niečo robiť.
Príčin je veľa, rovnako ako možných riešení. Jednou z príčin je, že ste si kúpili kvalitné okno s výbornými tesniacimi vlastnosťami, ktoré bolo aj správne namontované, ale neprispôsobili ste režim vetrania. Vtedy stačí len dostatočne vetrať a máte po probléme.
Ale čo ak nie?
V podstate rosenie okien je priamy dôsledok niektorých prirodzených fyzikálnych javov. Ide o povrchovú kondenzáciu vodných pár, ktorá nastáva, ak je povrchová teplota zasklenia nižšia než teplota rosného bodu. Mnohé moderné izolačné dvojsklá majú síce s koeficient prechodu tepla Ug=1,1 alebo aj 1,0 W/m2.K, ale v súčasnej dobe už nevyhovuje táto hodnota teplotechnickým požiadavkám EÚ noriem a teda aj dvojsklá nevyhovujú súčasnej energetickej situácii vo svete. Vyhovujúce vlastnosti z hľadiska šetrenia energií a teda hodnoty súčiniteľa prechodu tepla bývajú už len izolačné trojsklá s koeficientom prechodu tepla Ug = 0,6-0,5 W/(m2.K), alebo s ešte lepšou - nižšou hodnotou, pričom pre zníženie strát okrajovým efektom skiel sa používa dištančný „teplý rámik“, ktorý oddeľuje jednotlivé sklá v trojskle, vytvára medzeru, ktorá sa vypĺňa inertným plynom – zvačša argónom, a potom tieto zasklenia podstatne znižujú straty prechodom tepla okennou konštrukciou.
Kondenzácia vodnej pary býva časovo obmedzená vykonávanou činnosťou, alebo má trvalejší charakter. Napríklad umývačka riadu vyprodukuje cca 200g vody na 1 umytie, pečenie cca 600g vody za hodinu, sprchovanie cca 1700g vody za hodinu, izbové rastliny cca 10g za hodinu, spánok človeka cca 60g vody za hodinu.
Ďalšie príčiny?
Ďalšími príčinami môže byť aj používanie vnútorných žalúzií, nesprávneho umiestnenia závesov či záclon, ktoré môžu zabraňovať šíreniu tepla od vykurovacieho telesa k oknu a prerušovaný spôsob vykurovania môže túto poruchu zvýrazňovať, rovnako ako nepriedušné laminátové podlahy a maľby stien farbami so zvýšeným obsahom latexu. Elimináciu rosenia okien môžete zabezpečiť okrem priameho nárazového vyvetrania celým otvorom okna aj odvetrávaním pár prostredníctvom mikrovetrania, ktoré naša firma štandardne ponúka pri otváravo-sklopných oknách.
Mnohokrát môže byť príčinou rosenia nesprávne miesto, resp. rovina osadenia okna vzhľadom na obvodovú stenu domu. Najhorší prípad môže nastať, ak sú okná osadené zarovno vnútornej línie obvodovej steny a rosenie sa objavuje priamo na styku steny s oknom, kde je nedostatočná tepelná izolácia montážnej škáry. V rekonštruovaných objektoch je situácia trocha komplikovanejšia, treba rozlišovať trebárs panelákové byty, ktoré sú spravidla suché, v priaznivom vlhkostnom stave, v rodinných domoch z 50.-60. rokov minulého storočia s tzv. kastlíkovými oknami je situácia zložitejšia, keďže okná sa „pýtajú“ osadiť v úrovni vonkajšej strany pôvodného okna. Hotová katastrofa nastane, keď parapet presahuje ponad výhrevné teleso - radiátor. Ak si dáte na parapetnú dosku ešte aj nejaký ten kvetináč s kvetmi, tak niet divu, že sa okná, najmä ráno a v zimnom období zarosia.
Veľmi dôležité je dať si vždy poradiť dodávateľom okien, ktorý by sa mal tejto problematike rozumieť, nakoľko okná sa môžu rosiť aj v paneláku aj rodinnom dome a každý prípad môže byť úzko špecifický. Svojpomocné riešenia pseudoodborníkov vedú častokrát k zhoršeniu a nežiadúcim javom.