Problematika krátkodobých nájmov prostredníctvom online platforiem sa stáva v bytových domoch čoraz diskutovanejšou. Na jednej strane stojí vlastnícke právo a teda aj právo disponovať so svojim majetkom, bytom, či nebytovým priestorom, a to aj jeho prenajatím, na strane druhej stoja práva vlastníkov na spravodlivé prerozdeľovanie nákladov na prevádzku bytového domu a zamedzenie zbytočnému a nadmernému opotrebovaniu. Predsa len bytové domy historicky predpokladali plnenie funkcie bývania ako majoritnej, vo väčšine domov výlučnej. S rozmachom modernej výstavby sa však nebytové priestory a teda komerčné využitie bytových domov stali ich bežnou súčasťou. Výnimkou nie sú ani apartmánové objekty, ktoré nie sú určené na trvalé bývanie. Prenájom priestoru na účely krátkodobého ubytovania, spravidla na jeden či pár dní, sa stalo bežnou súčasťou života v bytových domoch. Spolu s tým sa však objavili aj prvé pokusy takúto formu užívania bytov zastaviť. Dôvody sa rôznia, od obyčajnej závisti z dôvodu slušných príjmov z prenájmu až po dôvody, ktoré majú vcelku racionálny a logický základ.
Najčastejšie dôvody a obavy vlastníkov
- obava z nadmerného potrebovania spoločných častí domu
- narušenie bezpečnosti bývania z dôvodu pohybu veľkého množstva osôb a ich prístupu k vstupným kľúčom alebo kódom
- zvýšená náročnosť na upratovanie a spotrebu energií v spoločných priestoroch bez účinného nástroja na spravodlivé prerozdelenie týchto nákladov
Účelom tohto článku nie je súdiť ani hodnotiť vhodnosť takéhoto užívania majetku vlastníka v bytovom dome, ale poukázať na pravidlá, ktoré sú často vlastníkmi bytu zaradeného do online platformy obchádzané a ignorované. Zároveň ponúka možnosti na proporčné vyhodnotenie práv a povinností a návody, ako do podnikania tohto typu vstúpiť legálne a možnosti vlastníkov ovplyvniť existenciu takéhoto typu ubytovania v bytovom dome.