Obyvatelia obnovených bytových domov sa často dostávajú do dilemy, či novú fasádu „načať“ plechovou tabuľou z názvom ulice a číslom domu. Podobnú dilemu majú aj vlastníci dizajnových novostavieb. Je to naozaj povinnosť?
Riešenie bude vyžadovať čítať s porozumením
Máme pre Vás odpovede na otázky
Máme pre Vás analýzu novely zákona
Od 1.7.2022 vstupuje do platnosti novela zákona 125/2015 Z.z. o registri adries a zmene a doplnení niektorých predpisov. Pôvodne v tejto novele doslova hrozila povinnosť pre vlastníkov budovy, teda SVB alebo správcov, udržiavať informácie nie len o adrese, súpisnom a orientačnom čísle, ale aj o číslovaní podlaží a jednotlivých bytov a nebytových priestorov. Schválená novela, ktorá bola zverejnená v Zbierke zákonov pod číslom 42/2022 Z.z. našťastie takúto povinnosť priamo neukladá a avizovaná zmena zákona číslo 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v takomto rozsahu nebola v nej obsiahnutá. Napriek tomu však táto novela doplnila zákon číslo 369/1990 Zb. o obecnom zriadení ako aj zákon číslo 125/2015 Z.z. o registri adries o jednoznačné povinnosti vo oblasti označovania stavieb.
Obyčajné prečíslovanie bytov je problém
Spomínaný zákon číslo 42/2022 Z.z. ukladá vlastníkovi budovy povinnosť do piatich pracovných dní od vykonania zmeny oznámiť túto obci ( v Bratislave a Košiciach túto pôsobnosť vykonávajú mestské časti) a vykonať ju podľa ustanovených pravidiel. Za týmto účelom bol do tohto právneho predpisu do § 6 doplnený ods. 9, ktorý znie
„Na účely plnenia povinnosti zápisu, zmeny a výmazu údajov podľa § 5 ods. 2 písm. d) je vlastník budovy povinný písomne oznámiť obci zmenu v číslovaní bytov a podlaží s uvedením nového čísla bytu a čísla podlažia, na ktorom sa byt nachádza, a to do piatich pracovných dní odo dňa vykonania zmeny; podlažie sa označuje od prvého nadzemného podlažia číselným radom od čísla 1 a od prvého podzemného podlažia číselným radom od čísla -1.“
Na veľké šťastie, zákonodarca zabudol doplniť tento odsek do § 27b a preto za nesplnenie tejto povinnosti nie je možné uložiť pokutu za správny delikt.
Budova musí byť označená ulicou a číslom
Označovanie budov je v kompetencii zákona o obecnom zriadení. Ten ukladá vlastníkovi budovy túto budovu označiť názvom ulice, súpisným a orientačným číslom, ak sú pridelené. Povinnosť označenia názvom ulice vyplýva priamo z ustanovenia tohto zákona
§2b ods. 6 zákona o registri adries
Vlastník stavby je povinný strpieť označenie budovy alebo inej stavby názvom ulice alebo iného verejného priestranstva.
Povinnosť označenia súpisným a orientačným číslom vyplýva z ustanovení §2c. ods. 4, ktorý zároveň jednoznačne definuje, že za bytové domy túto povinnosť plní a zodpovedá za ňu spoločenstvo vlastníkov bytov alebo správca.
§ 2c ods. 4 zákona o registri adries
Vlastník budovy je povinný mať viditeľne označenú budovu tabuľkou so súpisným číslom a tabuľkou s orientačným číslom, ak je určené. Ak je na správu budovy založené spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, povinnosť podľa prvej vety plní toto spoločenstvo. Ak je na správu domu uzatvorená zmluva o výkone správy, povinnosť podľa prvej vety plní správca.
Čo ak túto povinnosť vlastník budovy ( SVB alebo správca ) odignoruje alebo z iného dôvodu nesplní?
V tomto prípade už zákonodarca pamätal na zmeny v zákone a rovnako doplnil ustanovenia §27 c Priestupky tak, že za nesplnenie povinnosti umožňuje uložiť nasledovné pokuty :
a) nesplnenie povinnosti podľa § 2b ods. 6 označenia budovy názvom ulice do 250,- €a
b) nesplnenie povinnosti podľa § 2c ods. 4 označenia budovy súpisným a orientačným číslom do 150,- €.
Tieto priestupky prejednáva obec a na ich prejednávanie sa vzťahuje zákon číslo 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov.
Musí byť označenie len tá známa plechová tabuľka?
Pravidlá označovania budov názvom ulice a súpisným a orientačným číslom si určuje obec. Obstarať tabuľky na označovanie je obec povinná na vlastné náklady, pričom je oprávnená určiť rovnaký vzor tabuliek.
§ 2c ods. 2 zákona o obecnom zriadení
Na označovanie budov súpisnými číslami obstaráva obec na vlastné náklady tabuľky rovnakého vzoru. Obec môže rozhodnúť o označovaní budov orientačnými číslami na tabuľkách rovnakého vzoru.
§ 2b ods. 5 zákona o obecnom zriadení
Označovanie ulíc a iných verejných priestranstiev názvami zabezpečuje obec na vlastné náklady.
Ak teda dom napríklad prejde obnovou a tabuľky sa zničia alebo sú v nevyhovujúcom stave, SVB alebo správca sú povinní požiadať o nové tabuľky. V praxi si často domy po obnove alebo novostavby o ne nežiadajú a značenie neurobia vôbec, alebo svojským spôsobom. Z hľadiska dizajnu je to aj pochopiteľné, zväčša to obec ani nerieši a v praxi sme sa s pokutou, udelenou z tohto dôvodu, ešte nestretli. To síce neznamená, že nebola nikdy udelená, ale zrejme len v ojedinelých prípadoch. Každopádne ak by sa tejto témy niekto chytil, právo by na to jednoznačne mal. Preto odporúčame bytové domy zodpovedne označiť a o prípadné odchýlenie od umiestnenia, tvaru a celkového dizajnu značenia, obec riadne vopred požiadať.